Як розігнати ваш процесор

Розгін вашого процесора може зробити ваш процесор значно швидшим, застосувавши правильні налаштування та забезпечивши достатнє охолодження. Це навіть не так складно, як колись, з багатьма фантастичними інструментами, які допоможуть вам зробити роботу якісно та ефективно.

Чи слід розігнати ваш процесор? Це повністю залежить від вас. Це має свої ризики, але ви не скасуєте свою гарантію, якщо не зійдете з розуму - і, в певних межах, це безболісне і майже безризичне заняття.

Слово обережності

Коли ви розганяєте процесор, відбувається кілька речей. Мікросхема працює гарячіше і використовує більше енергії. Обидва фактори можуть призвести до проблем, якщо ви використовуєте кулер, що постачається з центральним процесором. Це не обов’язково означає, що ви не можете розігнатися, але ваш потенційний запас розгону набагато нижчий, ніж при використанні більш вдосконаленої системи повітряного або рідинного охолодження у вашому ПК.

Розгін, як правило, зменшує тривалість життя центрального процесора, але не завжди і навіть не обов’язково протягом вимірюваного періоду. Однак примушування його працювати швидше і використовувати більше енергії може призвести до певної міри швидшої деградації. Поки ви не впадете в крайність з розгоном, ви, швидше за все, оновите свою систему, перш ніж це стане проблемою. Просто пам’ятайте про побічні ефекти.

Якщо ви хочете розігнати процесор ноутбука, вам, мабуть, не пощастило. Мало хто дозволяє це, і все ще менше людей мають тепловий запас, щоб зробити його життєздатним. Але навіть якщо ви можете, ми застерігаємо від цього для вашого першого розгону.

Нарешті, розгін вашого процесора може анулювати його гарантію. AMD та Intel зазвичай не охоплюють розгін, хоча їх важко довести, що розгін вбив ваш процесор - якщо ви не просунули занадто велику напругу через чіп.

Виробники материнських плат можуть або не охоплюють розгін. Якщо вас це турбує, перед спробою перевірте гарантію.

Визначте свій процесор

Перш ніж почати розгін процесора, з’ясуйте, що у вас є - чіп може навіть не підтримувати розгін. Якщо це так, визначте його теоретичні максимуми, трохи дослідивши.

Які процесори ви можете розігнати - це область, де AMD та Intel значно відрізняються. Ви можете розігнати найновіші процесори від AMD, особливо Ryzen. Як правило, ви можете розігнати лише процесори Intel K і X серії.

Нижче наведено кілька нещодавно розблокованих процесорів Intel, призначених для розгону. Якщо ваш процесор відсутній у списку і в назві не має суфікса K або X, розгін може бути неможливим. Перевірте, чи не впевнені ви.

АртикулБазовий годинникТурбо годинник
Core i9-9900K3,6 ГГц5,0 ГГц
Core i7-9700K3,6 ГГц4,9 ГГц
Core i5-9600K3,7 ГГц4,6 ГГц
Core i7-8086K4,0 ГГц5,0 ГГц
Core i7-8700K3,7 ГГц4,7 ГГц
Core i5-8600K3,6 ГГц4,3 ГГц
Core i3-8350K4,0 ГГцНе застосовується

Процесори AMD залишаються повністю розблокованими та розгону поколіннями. Незалежно від того, чи є у вас процесор серії AMD FX або один із новіших чіпів Ryzen, їх усі можна змінити. Ми могли б перерахувати їх усіх тут, але це було б великим. Швидше за все, якщо у вас процесор AMD, розгін на столі.

Якщо ви не впевнені, не хвилюйтеся. Найгірше, що може статися, якщо ви не можете розігнати ваш процесор, це те, що ви намагаєтесь, і це не працює. Програмне забезпечення, яке ми рекомендуємо, повідомить вас як таке, тож у гіршому випадку ви зіткнетеся з деяким розчаруванням.

Ведення домашнього господарства

Оскільки розгін підвищує робочу температуру вашої системи, це змушує і ваш процесор, і охолодження системи працювати сильніше, ніж зазвичай. Якщо це ваша перша спроба розгону, дайте своєму ПК весняне прибирання. Ви можете просто очистити пилові фільтри на своїх вентиляторах переднього всмоктування, або видалити все обладнання та протерти всі поверхні всередині.

Зрештою, ви хочете переконатись, що скупчення пилу не перешкоджають повітрю, що надходить і виходить з ПК. Також переконайтеся, що пил не збирається на кулері вашого процесора. Саме там накопичується більшість додаткового тепла.

Перед чищенням вимкніть ПК та надіньте антистатичний браслет. Ми також не рекомендуємо використовувати пилосос для видалення пилу через можливість статичного скупчення. Якщо до пилу важко дістатися, використовуйте балон зі стисненим повітрям, який продається в магазинах, таких як Walmart або Best Buy.

Коли ви нарешті будете готові, перейдіть до розділу про бренд вашого процесора, який ви маєте, і дотримуйтесь інструкцій там.

Процесор Intel: утиліта екстремального налаштування

Ви можете розігнати процесори Intel за допомогою BIOS. Оскільки це посібник для початківців з розгону, ми рекомендуємо програму Intel Extreme Tuning Utility (XTU) на базі Windows, яку ви можете завантажити тут. Це безкоштовний пакет програм, явно розроблений для розгону вашого процесора Intel.

На відміну від деяких сторонніх програм, Intel XTU стабільний, надійний і навряд чи може спричинити проблеми самостійно. Це дає вам детальний огляд поточного стану вашого процесора. Навіть якщо ви не розганяєте, це чудова невелика утиліта, яка надає багато інформації про вашу систему. Ви можете контролювати навантаження процесора, температуру та запускати тести.

Intel XTU Main

Intel XTU може спочатку виглядати дещо залякуючим, враховуючи його багато детальних варіантів. Але як тільки ви ознайомитесь із інструментом, все має сенс. Скупчення інформації стають надзвичайно корисними.

Крок 1: Базова температура та продуктивність

Коли ви вперше запускаєте XTU, зробіть кілька базових показників, щоб переконатися, що ваш процесор готовий до розгону. Почніть з бігу Стрес-тест в меню зліва. Проведіть цей тест принаймні годину.

Стресовий тест Intel XTU

Ви можете сидіти і дивитися тест, або робити щось інше. Якщо ви підете, поверніться до кінця години і подивіться на системну інформацію в основі вікна.

Зверніть увагу на температуру упаковки. Якщо ваш процесор гарячіший за 80 градусів, у вас немає місця для розгону термального запасу. Рекомендуємо покращити охолодження, перш ніж продовжувати далі.

Температура пакета Intel XTU

Якщо ваша температура набагато нижча за цю - бажано, щоб вона була нижчою - у вас є приміщення для теплового хитання, щоб виштовхнути чіп на більш високій частоті (з відносною безпекою).

Крок 2: Мультиплікатори

Хоча ви можете розігнати ваш процесор за допомогою Основні , дізнавшись про різні компоненти розгону, допоможе вам краще зрозуміти, що відбувається з чіпом. Це також полегшує досягнення стабільного розгону. Виберіть Розширене налаштування в меню ліворуч, а потім перейдіть до розділу Множники.

Множники (або коефіцієнти процесора) відповідають швидкості, яку ви отримуєте від процесора. Це множення частоти BCLK або опорного годинника. Множник x32 зазвичай означав би турбочастоту 3,2 ГГц.

Збільште множник на одне число (x33 у нашому прикладі) по всіх ядрах. Незважаючи на те, що ви можете регулювати частоти окремо на різних ядрах, ми будемо домагатися всеядерного розгону, щоб зробити речі простішими.

Розгін Intel XTU

Тепер перевірте стабільність розгону. Виберіть Стрес-тест з лівого меню та повторіть тест. В цьому випадку вам потрібно пройти тест протягом 10 хвилин. Якщо він завершується без проблем, збільште множник ще на один крок. Промити і повторити. Врешті-решт, тест повідомить про результат помилки, або це призведе до аварії вашого комп’ютера. Коли це станеться, поверніться до попереднього налаштування множника.

Якщо вас влаштовує остаточний розгін, проведіть більше розширених стрес-тестів і пограйте кілька ігор протягом декількох годин, щоб переконатися, що розгін залишається стабільним. Якщо ні, зменшіть множник ще на один крок і розпочніть процес стрес-тестування знову. Коли ви дійдете до точки, де зможете із задоволенням використовувати свій ПК, як зазвичай, на більш високій частоті, погладьте себе по спині для успішного розгону!

Якщо у вас виникають труднощі при спробі стабілізувати розгін або ви хочете дізнатись, чи зможете ви продовжити роботу системи, спробуйте відрегулювати її напругу.

Крок 3: Напруга жили

Багато параметрів напруги можуть впливати на роботу центрального процесора, але, мабуть, найважливішим і найефективнішим є напруга в сердечнику (VCore). Ви можете регулювати напругу за допомогою Intel XTU, подібно до того, як ви змінювали множники. Цей процес може зробити різницю між нестабільним та стабільним розгінами або навіть різницю між скромним та значно вищим розгонами.

Але будьте застережені: Вам потрібно бути більш обережними при регулюванні напруги процесора, ніж з множниками. Якщо натиснути центральний процесор на смішно високий множник, він просто вийде з ладу і перезапустить вашу систему. Якщо ви спробуєте застосувати занадто велику напругу через ваш процесор, він може його вбити, тому будьте обережні.

Скористайтеся Google, щоб побачити, які налаштування інші люди використовують для вашого конкретного процесора, особливо для налаштувань VCore, враховуючи їх потенціал пошкодження мікросхеми. R / Overclocking Reddit - це чудовий ресурс, щоб побачити, що інші люди генерували з тих самих конфігурацій центрального процесора.

Загальним правилом є те, що все, що перевищує 1,4 вольта, є небезпечним. Однак це дуже залежить від конкретного чіпа у вашому ПК, тому варто розглянути додаткові дослідження.

Коли будете готові, виберітьРозширене налаштування в лівому меню XTU і збільште напругу жили приблизно на 0,025. Наприклад, якщо ви починаєте з 1.250, перейдіть до 1.275. Виберіть Подати заявку. Якщо система не виходить з ладу, ви можете повторно провести стрес-тест, щоб переконатися, що ви все ще перебуваєте в безпечному діапазоні температур.

Ви також можете спробувати збільшити множник, щоб побачити, чи додаткова напруга покращує розгін вашого процесора.

Крок 4: Налаштуйте, протестуйте, повторіть

На даний момент у вас є всі інструменти для пошуку стабільного розгону вашого процесора. Візьміть його стійко. Змінюйте налаштування лише невеликими кроками. Проводити принаймні один короткий стрес-тест після кожної зміни. Переконайтеся, що температура процесора не перевищує 80 градусів після тривалого стрес-тесту. Нарешті, не встановлюйте занадто високу напругу.

Якщо ваша система виходить з ладу або перезавантажується, це сигналізує про те, що ви щось занадто засунули. Поверніться назад і внесіть деякі корективи. Найважливішим результатом є те, що ви знайдете безпечну та стабільну частоту для вашого процесора. Цікаво натискати його на запуск на набагато більш високій частоті, але якщо він недостатньо міцний для запуску програм або ігор без збоїв, це не надто корисне за межами прав на хвастощі.

Після того, як вас влаштує стабільна частота, візьміть до уваги свої налаштування, щоб ви могли повторно застосувати їх пізніше, якщо це потрібно.

AMD: Ryzen Master

Кроки для процесорів AMD майже такі ж, як і для мікросхем Intel, але програмне забезпечення відрізняється. Якщо у вас є процесор AMD Ryzen з 2017 року, програмним забезпеченням, яке ми рекомендуємо для початківців, є AMD Ryzen Master. Ви можете завантажити утиліту з веб-сайту AMD тут.

Для старих процесорів AMD ми рекомендуємо AMD Overdrive. Наведені нижче вказівки все ще застосовуються, але компонування програмного забезпечення дещо відрізняється. Перш ніж вносити зміни, обов’язково перевірте, що ви робите.

Примітка. Ви можете розігнати процесор AMD за допомогою BIOS, але для першої спроби ми рекомендуємо використовувати програмне забезпечення на базі Windows. Це простіше і швидше.

Крок 1: Стрес-тест

Перш ніж розпочати розгін процесора, переконайтеся, що він не перевищує безпечних температур. Хоча Ryzen Master має вбудований стрес-тест, він триває не дуже довго. Натомість ми рекомендуємо інструмент AIDA64 Extreme та його тест на стабільність (безкоштовна пробна версія). Якщо вам подобається цей інструмент, повна ліцензія коштує 40 доларів США, що охоплює до трьох ПК.

Відкрийте його та виберітьІнструменти у верхньому меню, а потім - Тест на стійкість. Натисніть Почнітьколи будете готові, залиште свій ПК приблизно на годину. Переконайтеся, що в жоден момент під час тестування температури не перевищують 80 градусів. Якщо це так, покрастіть охолодження процесора, перш ніж намагатись розігнати. Якщо у вас є запас температури, перейдіть до розгону системи.

Крок 2: Частоти

Ryzen Master не надає вам ручного управління множниками процесора. Натомість у нього встановлені тактові частоти для кожного фізичного ядра, які ви можете налаштувати як окремо, так і по всій платі. Для цього виберіть Профіль 1 або 2 у нижньому меню, а потім встановіть Режим управління до ручного. Переконайтеся, що Усі ядра вибрано зелене значення в лівому меню. Якщо ні, натисніть його, щоб змінити його статус. Тепер ви можете регулювати частоти всіх ядер одночасно.

Клацніть на Плюс символ на будь-якому ядрі для підвищення частоти на 25 МГц. Після завершення натисніть Подайте заявку та протестуйте у верхньому меню, щоб застосувати регулювання частоти, яке ви щойно зробили. Потім запустіть вбудований інструмент для перевірки стабільності Ryzen Master, щоб переконатися, що у вас стабільний розгін. Слідкуйте за показником температури у верхньому лівому куті вікна.

Якщо тест успішно пройшов і температури залишаються досить низькими, підніміть його ще на 25 МГц і повторіть тест на стабільність. Якщо тест не вдається або температура перевищує 80 градусів, зменшіть частоту назад. Якщо ваша система виходить з ладу або блокується після перезапуску, переконайтеся, що в майбутньому не перевищуєте безпечні та стабільні частоти.

Примітка. Ви можете збільшувати частоту більшими кроками, якщо хочете, але ви більше ризикуєте, що ваша система заблокується або вийде з ладу, якщо це зробите.

Коли ви знайдете найвищу частоту, яку ви можете отримати, не провіривши тестування або не зламавши систему, знову відкрийте AIDA64 і запустіть розширений тест стабільності. Якщо ваш процесор пройшов цей тест, ви успішно розігнали систему. Якщо ні, зменшіть частоту ще на один крок. Повторюйте процес, поки не знайдете частоту, яка безпечно завершує тест.

Якщо ви хочете продовжити розгін або зробити розгін стабільним, спробуйте також відрегулювати напругу.

Крок 3: Контроль напруги

Збільшення напруги процесора може покращити стабільність розгону. Це також дозволяє розігнати ще більше. Недоліком є ​​те, що він може різко підвищити температуру. Надто висока напруга може пошкодити і ваш процесор, тому будьте обережні. За раз робіть лише невеликі коригування.

Безпечна напруга для більшості процесорів AMD повинна перевищувати 1,4, але ми рекомендуємо дослідити ваш конкретний процесор, щоб переконатися, що ви не встановили занадто високу напругу.

Якщо ви готові продовжити, виберіть обраний профіль і перевірте, чи поруч знаходиться зелене коло Контроль напругил. Виберіть цей параметр вручну, якщо зеленого кола ви не бачите. Далі збільште напругу на одиницю, використовуючи стрілки праворуч від налаштування. Натисніть Подайте заявку та протестуйте щоб перевірити, чи залишається розгін стабільним.

Якщо у вас стабільний розгін, запустіть тест AIDA64 протягом години, щоб перевірити, чи він залишається стабільним протягом більш тривалих періодів. Якщо він виходить з ладу або замерзає, спробуйте ще більше збільшити напругу. Якщо ваша система або процесор занадто нагріваються, вам слід знизити напругу та покращити охолодження, перш ніж продовжувати далі.

Крок 4: Промити і повторити

Після того, як ви знайшли стабільну частоту та напругу, вітання в порядку! Тепер ви можете збільшити частоти, якщо у вас є додатковий запас напруги та температури. Збережіть свій профіль, щоб заблокувати всі ці налаштування та використовувати їх знову в майбутньому.

Ryzen Master слід завантажити з Windows. Щоб застосувати розгін, надайте схвалення адміністратору, коли з’явиться відповідний запит. Якщо він не запитує вашого дозволу, запустіть програму та застосуйте розгін вручну.

Останні повідомлення

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found