Як виправити подряпаний DVD або CD

Незважаючи на те, що фільми та музика повільно перетворюються на повністю цифрові, багато людей все ще збирають DVD-диски та компакт-диски з улюбленим вмістом. На жаль, ці диски не завжди є найбільш довговічними. Потрібно лише кілька подряпин, щоб зробити їх абсолютно марними.

На щастя, подряпаний DVD або CD не обов’язково означає кінець вашої колекції. Трохи терплячи та ніжним дотиком, ви зможете зробити так, щоб ваші подряпані диски відчували себе абсолютно новими.

Що слід знати перед початком

Важливо зазначити, що наведені нижче методи не працюють з Blu-ray. Ці диски використовують більш тверде покриття, яке важче подряпати та пошкодити, що добре, але недоліком цього є те, що як тільки він подряпається, він, як правило, стає непридатним для використання і його потрібно замінити. Невеликі пошкодження можна виправити за допомогою тканини з мікроволокна, але щільність даних і шари заважають будь-якому з запропонованих тут варіантів працювати особливо добре або навіть бути доцільним для Blu-ray. Звичайно, функції виправлення помилок на найкращих програвачах Blu-ray можуть допомогти їм ігнорувати подряпини.

П’ять порад перед початком роботи

Незважаючи на те, що ми розглядаємо різні методи очищення та повторної обробки дисків, важливо пам’ятати кілька ключових правил, якщо ви хочете врятувати собі головний біль під час процесу.

  • Помийте та висушіть руки перед тим, як працювати з дисками. Напрочуд легко зіпсувати делікатні дані, відбиті на полікарбонатному шарі диску, і як жир, так і масло, як відомо, спричиняють проблеми з відтворенням, навіть якщо диск не має ознак фізичних пошкоджень. А ще краще надіньте пару латексних рукавичок, якщо ви випадково тримаєте їх поруч.
  • Найкращий спосіб очищення дисків - це починати з центру та прокладати шлях прямо по прямій. Це дозволяє краще стискати при чищенні і дозволяє уникнути пошкодження будь-яких даних, надрукованих на полікарбонатному шарі нижче. Причиною цього є те, що дані обертаються по спіралі навколо диска, як на вініловій платівці. Оскільки диск обертається так швидко, читач повинен мати можливість компенсувати відсутність бітів даних, коли він рухається, і коли подряпина вибігає прямо від центру диска до краю, алгоритму набагато простіше виявити помилку та виправити її автоматично.
  • Диски, що завантажують лоток, можуть частіше читати пошкоджений або подряпаний диск, ніж накопичувачі із завантаженням у гніздо. Якщо це можливо, корисно використовувати один із цих накопичувачів, намагаючись відновити диск, щоб зменшити кількість змінних, що відтворюються.
  • Враховуючи, що шар даних, кодований на полікарбонатній поверхні, знаходиться так близько до верхнього шару диска, подряпини і вм'ятини на етикетці можуть спричинити помилки читання так само, як це може зробити дзвін на відбивальній поверхні. Обов’язково зберігайте всі диски у футлярах або на котушках та тримайте їх за внутрішнє кільце, щоб не пошкодити дані.
  • Існує всілякі способи пошкодження диска, але важливо визначити, наскільки глибока подряпина або що спричинило несправність диска, перш ніж продовжувати. Перший фокус - підтвердити, що проблема насправді в диску. Зазвичай це робиться шляхом спроби відтворити диск на іншому пристрої, що має дисковод, або вставити інший диск в оригінальний привід, який викликав проблеми.

Методи відновлення диска

Містер Clean Magic Eraser

Бюджетна накладка Mr. Clean може бути спрямована на домашнє прибирання, але це також напрочуд корисно, коли йдеться про відновлення належної обробки оптичних дисків. Хоча ти зазвичай змочуєш чарівну гумку, злегка натираючи суху гумку поверхнею відбивної поверхні диска - знову ж таки, завжди по прямих лініях від центру диска назовні - може згладити деякі подряпини на відбивальній поверхні, не впливаючи на дані внизу. Ластик Mr. Clean Magic виготовлений з меламінової піни, тієї ж форми, що використовується для звуко- та теплоізоляції, і використовує унікальні властивості матеріалу, а не хімічних речовин для очищення поверхонь.

Ідея полягає в тому, що пінопласт діє як абразив, як наждачний папір, і може згладжувати зовнішній шар диска та утворювати гладку поверхню для читання. Думайте про це, як про пемзу на грубій шкірі п’ят; потріть його, і ви отримаєте частину мертвої шкіри, але якщо ви занадто сильно натираєте, ви знімете важливі шматочки знизу. Будьте обережні, щоб не занадто енергійно натирати диск, інакше ви ризикуєте пошкодити шар даних нижче.

Дорогі машини

Якщо ви не хочете витратити 500 і більше доларів на професійну шліфувальну машину, краще просто взагалі уникати цього варіанту. Хоча ці висококласні пристрої чудово підходять для людей, яким потрібно щомісяця чистити і виправляти сотні дисків, їх придбання надзвичайно дороге і часто вимагає витрат на обслуговування, які швидко перевищують вартість простої заміни кількох подряпаних DVD-дисків. Менш дорогі версії, які ви можете побачити на полицях за 10 або 20 доларів, як правило, приносять більше шкоди, ніж користі, часто дряпають відновлювані диски не підлягаючи ремонту або просто заливають їх хімічними речовинами, які лише додатково пошкоджують їх зовнішній вигляд. Однак часто можна зустріти ці машини в орендованих магазинах, які продають використані диски, і вони часто дозволяють вам використовувати їх за символічну плату.

Продукти на масляній основі

Подряпаний диск PB

Тут все починає бути безладним. Якщо ви досягли цієї точки в нашому посібнику, це, мабуть, означає, що жоден інший метод не спрацював. Якщо ви можете отримати один комп’ютер для читання копії диска, ви можете записати нову копію на новому, щоб вам не довелося турбуватися про подряпини на старому диску. Якщо подряпини занадто сильні на стороні даних диска, можливо, це назавжди пошкодило зовнішній відбивний шар. У цьому випадку ви можете ще раз використати диск, замінивши матеріал чимось порівнянним, щоб знову прочитати робочу частину диска.

На даний момент ви можете використовувати кілька різних матеріалів, деякі з них ефективні, а деякі, породжені чутками та типовими помилками. Паличка для їжі, зубна паста, арахісове масло, засіб для взуття, засіб для миття вікон, вазелін, шкірка банана та деякі інші матеріали призначені для ремонту подряпаного диска, але всі вони мають одне спільне: олія. Масла, що містяться в цих речовинах, допоможуть заповнити деякі прогалини, що залишилися від подряпин, навіть після того, як їх буде витерто. Ці оливи забезпечують шлях для лазера, щоб рухатися прямо до даних і назад.

Тепло

Знову ж таки, якщо ви дійсно піклуєтесь про свій диск і хочете його зберегти, ви, мабуть, уже передали його професіоналу. Тим не менше, якщо ви все ще бажаєте спостерігати за подряпаним диском, ви можете спробувати трохи нагріти його. Полікарбонат має дуже низьку температуру плавлення і стає дуже пластичним лише за допомогою трохи тепла. Настільна лампа чудово підійде, і ви можете просто провести диск через кільце посередині до лампочки. Вам також не потрібно згинати або вирівнювати його - ми просто сподіваємося, що невелика кількість тепла виправить будь-які незначні подряпини в друкованих даних та полегшить читання диска.

Якщо не вдасться ...

Сумний факт полягає в тому, що, хоча кожен із вищезазначених методів має шанс спрацювати, настільки ж ймовірно, що він цього не зробить. Як правило, як тільки ви пошкодите диск настільки, що він не зможе відтворюватися, вам не пощастить. Якщо вам не потрібні підставки і не заперечує подряпаний, сріблястий вигляд, ваші диски можна відправити до сміттєвого смітника.

Якщо після прочитання цього посібника ви все ще хочете розширити свою колекцію фільмів, перегляньте наш посібник із найкращих фільмів Blu-Ray або перейдіть до цифрового з найкращими фільмами на Netflix. І подумайте про це: варіант Netflix постійно стійкий до подряпин.

Останні повідомлення