Ефект Тамагочі: Як цифрові домашні тварини формували спосіб використання технологій

Жінка демонструє Тамагочі на камеру | Як Тамагочі формував технологію Ксав'є Россі / Getty Images

Тамагочі, віртуальні домашні тварини, які були одержимістю дітей та напастю багатьох батьків та вчителів наприкінці 1990-х, повернулися. Цього липня дебютує нове покоління пристроїв за ціною 59,99 доларів: відчайдушно намагаючись вирізати куточок ринку гаджетів, нескінченно більш переповнений, ніж той, що був 20 років тому.

Орієнтуючись на нове покоління цифрових вихідців, яке іноді називають «iGen», залишається з’ясувати, чи можуть ці нові тамагочі наблизитися до культурного явища, яким вони були раніше. Однак для старих користувачів повернення так званого "Тамаса" є вітальною дозою технологічної ностальгії.

Для багатьох людей, які читають це, Тамагочі допомагав формувати свої погляди на технології; потенційно охоплюючи все: від соціальних медіа до смарт-пристроїв. Хто знав, що ці дивні пристрої у формі яєць були настільки впливовими?

Тамагочі протягом багатьох роківТамагочі протягом багатьох роківТамагочі протягом багатьох роківТамагочі протягом багатьох років Тамагочі протягом багатьох років. Getty Images

Живість Тамагочі

"Мій Тамагочі живий?" Деякі варіанти цього питання освітлювали дитячі майданчики загальноосвітніх шкіл всюди в 1997 році; рік Білл Клінтон склав присягу на свій другий термін на посаді президента, перший Гаррі Поттер була опублікована книга, і дивний портативний цифровий вихованець надійшов у продаж у Сполучених Штатах і в кінцевому підсумку продавав, на піку, 15 одиниць щохвилини в США та Канаді.

За задумом Тамагочі повинен був імітувати життя - в комплекті з безладними реаліями, які виникають при володінні домашнім улюбленцем

Діти зрозуміли, що тамагочі (змішання японських слів "яйце" та "спостерігати") не були справді живий так само, як батько, брат чи сестра чи навіть домашня тварина. Але, як якийсь цифровий життєвий ремікс експерименту з мисленням котів Шредінгера, вони також не були такими ні живий. У спектрі життєдіяльності Тамагочі здавався менш живим, ніж тілесно-кровна істота, але живішим, ніж, скажімо, сімейний комп’ютер чи навіть улюблена ігрова приставка. Це було "досить живим".

Будучи класифікованим так, Тамагочі представляв важливий розвиток в історії техніки. З 1980-х років дослідники помічали, що велика кількість людей приписує певний рівень розуму персональному комп’ютеру. Однак це було в більш абстрактному сенсі, наприклад, наше здивування тим, що запрограмований супротивник у комп’ютерній грі може нас перемогти.

За задумом Тамагочі повинен був імітувати життєздатність - у комплекті з безладними реаліями какання, фізичних вправ, їжі та іншими біологічними вимогами, які жоден поважний ПК ніколи не накладав на своїх власників. Він був безпорадним без своїх користувачів, і взамін нашого підвищення його сформувався емоційний зв’язок.

Можливо, батьки глузували з цієї ідеї, але багато хто підсвідомо також купували її. Приклад: Деякі мої друзі отримали Тамагочі як “тренувальні колеса”, щоб довести, що вони досить відповідальні за догляд за справжньою твариною.

Хитра тема смерті

Питання про життєдіяльність Тамагочі ніколи не було більш болісно сформульованим, ніж тоді, коли, за будь-якою метрикою, Вашого Тами вже не було серед живих. Протягом цілого покоління Тамагочі були одними з перших переживань смерті: те, що могло і мало наслідком тривалий період жалоби серед користувачів. Алан Тьюрінг, один з батьків штучного інтелекту, запропонував нам судити про інтелект комп'ютера за тим, чи може він обдурити людину, думаючи, що вони спілкуються з іншою людиною. Тоді чи слід нам приписувати рівень життєздатності порівняно елементарній програмі, яка тим не менше здатна викликати справжні сльози та смуток у людини?

"Я залишив його в своїй кімнаті, а коли повернувся, він був мертвий".

Смерть Тамагочі стала ще більш болючою через усвідомлення того, що ти, користувач, мабуть, зіграв свою роль у їхній смерті. Хоча старші Тамаші могли померти природною смертю, набагато більш імовірним був той факт, що ви не належним чином доглядали за ними.

На відміну навіть від вашого сімейного вихованця, за яким доглядали ваші батьки, власники Тамагочі були змушені взяти на себе винний тягар усвідомлення того, що лише вони несли відповідальність за смерть свого улюбленця, не будучи там, щоб годувати їх чи прибирати, коли їм це потрібно. більшість.

Навіть сьогодні залишається - у мерехтливому GIF-світі свічок забутих Інтернет-сайтів, де поховальна музика похорону виходить у формі MIDI, - кілька «кладовищ» Тамагочі, де бездарні власники можуть поділитися своїми жалюгідними казками із прихильною аудиторією.

Кладовище Тамагочі Кладовище для Тамагочі. Getty Images

"Тут лежить гордий і шанований Тамагоч [sic]", - йдеться на одному з таких веб-сайтів. “Будь ласка, мінімізуйте шум і поважайте їх відпочинок. Якщо ви є нещасним власником [sic] і втратили свого улюбленого Тамагочі, будь ласка, вирушайте до нашого трунаря, який задовольнить усі ваші потреби ". ("Гробовщик", про який йде мова, - це онлайн-форма, що дозволяє втраченим власникам vpet повідомити світові ім’я, вік та причину смерті своєї коханої Тами. У них також є місце для написання короткого некрологу та, при бажанні, можна надіслати електронною поштою над фотографією. На жаль, адреса електронної пошти більше не видається активною.)

Такі речі можуть здатися дивними в холодному світлі 2019 року, коли власники Джиммі (причина смерті: «[скинула] це і видав дивний звуковий сигнал») та Тое-Там («Я залишив його в своїй кімнаті і коли Я повернувся, він був мертвий »), мабуть, дорослі футбольні мами, бухгалтери та корпоративні юристи. Але це не повинно робити. Тамагочі підняв кілька великих питань про штучне життя. Тоді ми цього не усвідомлювали, але наші маленькі пластикові яйцеподібні пристосування давали нам катастрофу в А.І. етики.

Як Тамагочі змінив світ?

Трохи більше 20 років після дебюту "Тамагочі" їхній вплив залишається широким. В Японії є історії про молодих чоловіків, відомих як Отаку, які ведуть романтичні стосунки на основі текстових повідомлень з віртуальними подругами на портативних пристроях.

Чи випадково, що діти, які виросли одержимі Тамагочі, перейшли до одержимості в соціальних мережах?

Як пише теоретик культури Домінік Петтман у своєму есе "Любов за часів Тамагочі", Отаку цілком усвідомлює, що об'єкт їхніх прихильностей, строго кажучи, не є реальним. "Але це не зменшує еротичний заряд і психологічний вплив текстових повідомлень, які вони отримують у відповідь на їх залицяння через SMS", - зазначає Петтман.

Для цих користувачів вимоги до віртуальних стосунків перейшли від турботливих батьківських або материнських стосунків, якими користуються тамагочі, до більш дорослих стосунків, побудованих навколо інших бажань (і, сподіваюся, з меншим очищенням від корму).

Більшість з нас, звичайно, не пішли цим шляхом - але Отаку не відрізняються від нас; вони просто роблять справи на крок далі. Вкладені файли, які користувачі створили разом із Tamas, можливо, заклали основу для нашої готовності виходити натовпи та інвестувати в милі пилососи Roomba та домашніх тварин, на додаток до розумних «завжди слухаючих» динаміків, таких як Google Home та Apple HomePod. Тамагочі допомагав закласти основу для штучних істот, яких вважають домашніми тваринами - або навіть друзями.

Собака-робот Sony Aibo Айбо, собака-робот. Ден Бейкер / Цифрові тенденції

Деякі компанії працювали з цією ідеєю. Наприклад, Xiaoice від Microsoft - надзвичайно популярний А.І. асистент з особистістю за зразком дівчинки-підлітка, яка спілкується переважно за допомогою текстових повідомлень. Окрім відповідей на запити, Сяойс може розповідати анекдоти, складати вірші та пісні, розповідати історії, грати в ігри тощо. Тамаш не тільки познайомив нас із попередниками таких інструментів, він навчив нас приймати цифрові сутності, які не обов’язково мали вигляд чогось впізнаваного. На відміну від приємних Furbies, які користувались вибухом популярності майже одночасно з Tamagotchis, у твердому пластичному форм-факторі Tama не було нічого симпатичного.

Тамагочі також міг допомогти нам підготуватися до світу соціальних медіа. Це причинно-наслідковий зв'язок чи просто співвідношення того, що діти, які виросли, одержимі Тамагочі, перейшли до одержимості соціальними мережами? Чи насправді існує така велика різниця між поспіхом, як правило, привертають увагу звуковими сигналами та повчальними піктограмами віртуального вихованця та схильністю до подібних вимог користувачів соціальних мереж, багатьох з яких ми можемо навіть не знати в реальному житті? Як Тамаш, так і соціальні медіа вимагають частих токеністичних взаємодій (годування, поїння, відпочинок та фотографії дитини), щоб підтримувати стосунки, якщо вони хочуть продовжувати жити. Тамагочі були одними з перших, хто скористався цими дивними біологічними примхами мозку, винагороджуючи дофамінові петлі зворотного зв'язку регулярної винагороди.

"Можливість одружити свого героя з персонажем [персонажем Тамагочі] без кабелю насправді не вразила в той час".

Нарешті, вони звикли нас до світу, в якому перенесення пристроїв, куди б ми не пішли, є нормою. Більшість пристроїв спроектовані так, щоб вписатися у наше існуюче життя, що раніше означало очікування, поки ми не захочемо ними користуватися. Тамагочі порушив цей природний порядок. Харчування було порушено, а заняття перервано. У розпал лихоманки Тамагочі були повідомлення про те, що японські бізнесмени скасовували зустрічі, щоб мати змогу нагодувати своїх Тамаш у потрібний час. Пасажир авіакомпанії нібито висадив свій рейс і пообіцяв більше ніколи не літати з цією авіакомпанією, після того, як йому сказали, що вона повинна вимкнути свій Тамагочі: те, що могло б призвести до його перезавантаження.

Сьогодні дітям, які були детьми до підлітків, коли дебютували "Тамагочі", виповнилося двадцять або тридцять років. Вони майже всі власники смартфонів, і багато хто, ймовірно, сприяють тому, що 73% дорослих, які повідомляють, переживають тривогу, якщо їх тимчасово відокремлюють від своїх телефонів. Швидше за все, вони не ставлять під сумнів світ, в якому ми завжди маємо на увазі нашу доступність. Відволікаючі звукові сигнали Tamas замінено вібрацією смартфона в кишені.

Не називайте це поверненням

Все це породжує (потенційно) мільярд доларів: чи вдасться наступне покоління Тамагочі? Таке повернення відбувається не вперше. У середині 2000-х Тамагочі повернувся із серією пристроїв “Tamagotchi Connection”. Вони підвищили рівень псевдоживості та ще більше розмили межу між реальним та цифровим світами, додавши більше взаємодій, таких як здатність взаємодіяти з Тамашем вашого друга таким чином, що просто було неможливо з першого разу.

10-річний хлопець демонструє свою зв'язок "Тамагочі" У середині 2000-х Bandai випустив Tamagotchi Connection, який представив нові функції, такі як інфрачервона технологія, яка може з'єднати двох домашніх тварин Тамагочі, дозволяючи їм грати в ігри, обмінюватися подарунками і народжувати потомство. Пол Ірландський / Getty Images

"Моє вступ до Тамагочі відбулося через мого старшого брата", - сказала Кристал Козіол, одна з ведучих Tama Tea, підкасту на тему Тамагочі, Digital Trends. "Пізніше я отримав свій власний V2 і захопився" культурою зв’язку ". Можливість одружити свого персонажа з вашим другом без кабелю насправді мене просто вразила".

Але Koziol не обов'язково покладає занадто багато надій на повернення - принаймні, не з точки зору залучення нових користувачів. "Простіше кажучи: ні", сказала вона. «Я думаю, що повернення для бренду можливо, але я думаю, що час величезного відродження vpet, такого ж впливового, як оригінал, можливо минув. Західні діти в наші дні менше граються з іграшками, і з такою ціною, що настільки високі батьки можуть вибрати дешевші предмети з вищою вартістю розваг за тією ж ціною, як відеоігра. Повернення «Тамагочі» будь-якого типу, мабуть, є найбільш бажаним, і його підтримають дорослі від ностальгії дорослі ».

Співведуча Козіола Десті Керролл певною мірою погоджується. "Я не думаю, що у" Тамагочі "колись буде така ж манія, як у 90-х, враховуючи нову технологію, з якою сьогодні грають діти", - сказала вона. "Тамагочі тоді так добре вписувались у це суспільство, але я, безумовно, думаю, що для них зараз є менше місце - з людьми, які виросли з ними або меншими дітьми".

Однак незалежно від того, як відбувається повернення, Тамагочі мали тривалий вплив, який допоміг сформувати наше використання технологій. У найближчі роки цей вплив може стати лише більш очевидним.

Навіть якщо, як і прогнозує Козіол, повернення Tama у 2019 р. Становить трохи більше шансу, щоб тридцять що-небудь викупили той час, коли вони залишили своїх цифрових домашніх тварин на голодну смерть, ще коли вони навчалися в початковій школі.

Останні повідомлення