Як лікувати сльозогінний газ: практичні поради протестуючим

NurPhoto / Getty

Парк Кел Андерсон - це велика зелена зона в Сіетлі. Саме там багато мешканців міста Капітолійський пагорб збиралися на свіже повітря та фізичні вправи під час заходів із соціального обмеження щодо коронавірусу. На кілька ночей на початку червня він замість цього був наповнений сльозогінним газом, оскільки поліція намагалася розігнати натовп людей, які протестували проти вбивства Джорджа Флойда.

Поліція в Детройті, Лос-Анджелесі, Сан-Антоніо, Філадельфії та Далласі також використовувала сльозогінний газ або перцевий спрей, вражаючи протестуючих туманами або струменями хімічних подразників, які змушують їх розриватися і задихатися.

"Вони починають відчувати задуху і намагаються втекти від джерела сльозоточивого газу, отже, це і є намір використовувати і використовувати цей сльозогінний газ", - доктор Сатья Аханта, доцент кафедри анестезіології Університету Дюка Медична школа, розповіли Digital Trends.

Оскільки протести продовжують поширюватися по США та за їх межами, ось що вам потрібно знати про сльозогінний газ.

Що таке сльозогінний газ, хімічно кажучи?

Поліція та армії застосовували сльозогінний газ ще до першої світової війни. Хімічні речовини, що використовуються для спричинення сльозотечі, нежиті та запалення дихальних шляхів, змінилися за останні 100 років, але 2-хлоробензальмалононітрил, відомий як CS, існує майже стільки часу. Він широко не використовувався до середини 1900-х років, але зараз це одна з найпоширеніших хімічних речовин для контролю натовпу в Сполучених Штатах.

CS твердий при кімнатній температурі і часто змішується з розчинником, таким як метилізобутилкетон. Змішаний матеріал аерозолізується у вигляді хмари, коли хтось розгортає каністру чи гранату. "Для піротехнічної композиції вони використовують комбінацію кількох інших сполук, і знову ж таки, більшість інших інгредієнтів також токсичні", - сказав Аханта.

Бретт Карлсен / Стрингер / Гетті

Перцевий спрей (також відомий як oleoresin capsicum або OC) хімічно відрізняється від CS, але він дає подібні ефекти. Як випливає з назви, він виготовляється з тих самих сполук, що містяться в перці чилі, включаючи капсаїцин. Спочатку це засіб контролю над тваринами - поштові перевізники використовували його проти собак - поліцейські управління почали застосовувати перцевий спрей у 1980-х та 90-х. Зазвичай його можна знайти у формі спрею та розкласти з портативних каністр. Концентрація перцевого спрею може варіюватися, оскільки менш потужні версії можна придбати широкому загалу.

Як працює сльозогінний газ?

Нервові закінчення в наших очах, носі, шкірі та дихальних системах допомагають виявити подразники навколишнього середовища. CS взаємодіє з цими нервовими рецепторами, включаючи так звані іонні канали TRPA1. Коли іонні канали активовані, це викликає запальну реакцію, призначену для вигнання подразника через потік сліз і слизу.

"Отже, коли хтось викритий, перш за все, наші очі, вони настільки чутливі та сильно іннервовані, тому починають рватися", - сказала Аханта. Людина починає мимоволі кліпати очима, і очі будуть горіти. "Тоді одночасно, оскільки вони також вдихають, вони починають відчувати печіння носом, і буде багато виділень з носа", - сказав він. "Тоді жертви відчувають, ніби вони задихаються, і вони відчувають стискання в грудях, а також відчувають, ніби їх задихається". Люди можуть почати кашляти або задихатися, коли хімічна речовина потрапляє в дихальні шляхи. Це може спричинити свербіж шкіри, її печіння та почервоніння.

Як ви ставитеся до когось, що зазнав дії сльозогінного газу?

Аханта сказав, що на відео протестів, де поліція використовує сльозогінний газ, ви можете побачити, як хмара тримається низько на землі, а інша піднімається в повітря. Важкі частинки CS падають на землю, тоді як інші сполуки, які є легшими, залишаються вгорі. Ось чому він рекомендує перше, що люди повинні робити при впливі, - це відійти від газу та піднятися на більш високий поверх.

Ви також хочете швидко зняти та викинути контактні лінзи. (Не рекомендується носити їх, якщо існує ймовірність контакту зі сльозогінним газом або перцевим спреєм.) Також слід зняти окуляри; тих, кого ви можете утримати, але перед тим, як надягати їх, слід промити їх водою з милом.

NurPhoto / Getty

Аханта сказав промити очі свіжою водою протягом 10-15 хвилин. CS чіпляється за одяг, тому, щоб хімічна речовина не потрапляла в очі, бажано не натягувати сорочку за голову. Натомість вам потрібно буде його відрізати або розстібнути. Ачанта також рекомендує якомога більше закривати шкіру, якщо ви плануєте протестувати, настільки довгими рукавами, штанами та взуттям в закритому носі, на відміну від майки, шорт та шльопанок. Також захисні окуляри можуть захистити ваші очі від фізичного впливу снаряда, а також від деяких хімічних впливів.

Хоча багато протестуючих у всьому світі використовували різні речовини для лікування сльозогінного газу, Аханта вважає, що дотримуватися води найкраще. "Виходячи з керівних принципів [Центрів з контролю та захисту захворювань], а також на основі найкращої наявної літератури, не рекомендується використовувати молоко або харчову соду в даний час, оскільки немає доказів ефективності", - сказав він. За його словами, харчова сода може бути їдкою, тоді як молоко, яке не охолоджувалося, може містити мікроби, які можуть зробити запалені очі сприйнятливими до інфекції.

Чи не може сльозогінний газ погіршити пандемію коронавірусу?

CS змушує вас кашляти, чхати і капати слиз, жодне з яких не є чудовим під час пандемії, яка поширюється крапель дихання. Деякі важкі випадки COVID-19, здається, пов'язані з гіперзапаленням легенів. Додаткове запалення від впливу сльозогінного газу може загострити хворобу, але про це поки рано говорити.

Аханта стурбований тим, що CS полегшить передачу коронавірусу серед протестуючих. "Коли хтось переживає стрес, а запалення неминуче, вони будуть надто скомпрометовані", - сказав він. "А респіраторні вірусні агенти, такі як COVID-19, можуть отримати легкий доступ до тіла і розмножуватися швидше, ніж у здорової людини, яка не зазнавала дії сльозогінних газів".

Епітелій дихальних шляхів, який, як правило, допомагає затримати мікроби та інші частинки, може травмуватися CS, і, отже, буде менш здатним захистити від вірусу. "Я рекомендую припинити використання сльозогінних газів, принаймні протягом цього періоду COVID-19", - сказала Аханта.

Чи безпечний сльозогінний газ?

Під час огляду в 2017 році повідомлень про травми, пов’язані зі сльозогінним газом, між 1990 та початком 2015 року, дослідники виявили, що переважна більшість була середньою чи незначною. Однак деякі важкі травми включали черепно-мозкову травму, ампутацію та втрату зору.

Багато досліджень, що перевіряють безпеку КС, проводились на військових, які були переважно молодими та відносно здоровими. Діти, люди похилого віку або хворі на астму можуть по-різному реагувати. Виробники виготовляють сльозогінний газ у різних концентраціях з різними сполуками, що ускладнює можливість оцінки його впливу на здоров’я. "Зараз немає відповідних епідеміологічних даних", - сказала Аханта.

Повторний вплив сльозогінного газу або його вдихання протягом тривалого часу також може призвести до більш несприятливих наслідків. "Звичайно, при впливі сльозогінного газу спостерігаються хронічні ефекти", - сказала Аханта. Одне дослідження турецьких чоловіків з частим сльозогінним впливом виявило, що вони мають більший ризик розвитку хронічного бронхіту, ніж ті, хто не зазнавав впливу.

Тут також питання очищення. Частинки CS, які чіпляються за землю, можуть бути активними до п’яти днів, сказав Аханта. Він вважає, що будь-хто, чий дім або бізнес був забруднений, в ідеалі повинен найняти спеціальних прибиральників, навчених працювати з небезпечними речовинами. Кожен, хто має доступ до району, повинен носити засоби індивідуального захисту. Якщо не відбулася пандемія, він радив би вийти з дому на кілька днів, якщо це можливо. "Ситуація зараз не дуже хороша", - сказав він.

Останні повідомлення