Як розігнати графічний процесор

Підсилювач Zotac GeForce GTX 1080Ti Білл Роберсон / Цифрові тенденції Білл Роберсон / Цифрові тенденції

Незважаючи на те, що оновлення до нової відеокарти - це, мабуть, найкращий спосіб поліпшити здатність 3D-рендерингу вашого ПК, ви можете розігнати трохи більше продуктивності своєї існуючої карти за допомогою розгону. Подібно до процесора, відеокарта містить чіпи, які при правильних налаштуваннях можуть працювати інтенсивніше і швидше. Це може означати кращі результати тестування та вищі кадри в секунду у ваших улюблених іграх.

Хоча все ще трохи залякує і, звичайно, не дружить до температури вашої відеокарти, навчитися розганяти графічний процесор сьогодні простіше, ніж було коли-небудь. Вам потрібні лише відповідні інструменти, правильні кроки та велика кількість терпіння.

Слово попередження

Розгін будь-чого, будь то ваш процесор, відеокарта або пам’ять, несе в собі ризики. Вони відносно низькі, але їх важливо враховувати, щоб перед початком роботи ви були добре поінформовані. Розгін будь-чого включає процес змушення його працювати швидше, ніж це було виготовлено для цього. Це означає, що ви натискаєте на нього сильніше, і, працюючи швидше, він нагріється і може стати менш стабільним. Це може призвести до збоїв у короткостроковій та довгостроковій перспективі, може скоротити термін служби вашого конкретного обладнання.

Існує ймовірність того, що розгін вашого обладнання може анулювати вашу гарантію. Багато виробників це дозволяють, оскільки графічні карти так чи інакше будуть дробити вгору-вниз. Однак такі серйозні хитрощі, як гра з напругою або прошивка BIOS вашої відеокарти, швидше за все вплинуть на будь-які ваші гарантії. Найкраще постаратися ще раз перевірити у виробника, чи впливає те, що ви робите, на гарантію перед початком роботи.

Незважаючи на те, що ми зробимо все можливе, щоб направити вас на шлях до швидшої, потужнішої графічної карти, Digital Trends не несе відповідальності за будь-які проблеми, з якими ви зіткнулися з апаратним забезпеченням на цьому шляху.

Розгін відеокарти також рекомендується лише для користувачів настільних ПК. Хоча в деяких випадках ви можете розігнати графічні процесори для ноутбуків - включаючи мікросхеми Intel HD - це зазвичай не рекомендується через проблеми з температурою.

Крок 1: Підготуйтеся

Перш ніж розпочати розгін графічного процесора, вам слід підготувати все. Першим кроком, якщо ви ще не знаєте, є з’ясування, яка у вас відеокарта. Для цього ви можете поглянути на саму картку або на упаковку, якщо вона все ще є. Якщо це не спрацює, клацніть правою кнопкою миші на робочому столі та клацніть посилання налаштувань графіки Nvidia або AMD, а потім - «My Rig» або «System» відповідно.

Якщо ви віддаєте перевагу використовувати агностичне рішення від виробника, GPUZ може розповісти вам все, що вам потрібно знати про вашу графічну карту.

Після того, як ви точно знаєте, яку графічну карту ви використовуєте, вам слід оновити новітні графічні драйвери. Ви можете знайти їх на веб-сайтах Nvidia та AMD. Оновлення їх, швидше за все, вимагатиме перезавантаження, тому не забудьте повернутися до цього посібника, коли закінчите, або прочитайте далі, перш ніж продовжувати.

Перш ніж розпочати власний розгін, ви також захочете завантажити кілька корисних інструментів, які допоможуть вам у цьому. По-перше, ви захочете завантажити інструмент розгону, який ми будемо використовувати для цього посібника: MSI Afterburner. Незважаючи на те, що AMD має власну альтернативу Wattman і існує кілька інших популярних сторонніх інструментів, Afterburner працює майже на кожній графічній картці та пропонує повний набір функцій.

Вам також знадобиться еталонний тест, щоб перевірити стабільність нової відеокарти. Перевіреним, легким еталоном є Unigine’s Valley. Нам також подобається Furmark за вбудований показник температури, але це скоріше синтетичний тест. Якщо у вас є якісь ігри з вбудованими тестами, можливо, ви захочете встановити їх і вручну, щоб ви могли побачити, який вплив мають ваші нові розгіни на продуктивність.

Якщо ви давно не чистили свій ПК, це теж хороший час, оскільки будь-яка зайва пил у вашій системі може сильно сприяти стрибкам температури графічного процесора під час розгону. Це не обов’язковий крок, але, безумовно, доцільний перед початком роботи.

Крок 2: Встановіть базові лінії

Наступним кроком у вашій розгінній подорожі є встановлення базових ліній. Ви хочете знати стандартні тактові частоти вашої системи (як для ядра, так і для пам'яті), а також про її стандартні робочі температури (як в режимі очікування, так і під навантаженням) та її стандартну продуктивність.

Щоб дізнатись ці цифри, закрийте всі запущені програми та запустіть MSI Afterburner. Незважаючи на те, що ви можете налаштувати зовнішній вигляд Afterburner відповідно до того, як вважаєте за потрібне, щоб переконатись, що ми всі на одній сторінці щодо розташування різних елементів, знайдіть кнопку гвинтової кнопки «Налаштування» та натисніть її. За допомогою навігаційних стрілок на верхній вкладці виберіть «Інтерфейс користувача». Потім у заголовку «Властивості обшивки інтерфейсу користувача» за допомогою спадного меню виберіть «Шкіра MSI Afterburner v3 за замовчуванням» та натисніть «ОК».

Якщо вам потрібно, використовуйте налаштування температури, щоб перевести показники в Цельсій або Фаренгейт залежно від ваших уподобань.

Графіки праворуч розкажуть вам більшість того, що вам потрібно знати на даний момент. Верхня - для температури ядра вашої відеокарти. Він може працювати без будь-яких труднощів до 176 градусів за Фаренгейтом, але все, що загрожує вашому обладнанню, може призвести до збоїв або навіть пошкодження, тому важливо постійно знати температуру графічного процесора під час розгону та подальшого тестування.

Інші цифри, про які слід пам’ятати, - це основний годинник та годинник пам’яті. Це цифри, які ми будемо підправляти під час розгону. Цифри "Min" на цих графіках - це швидкості холостого ходу, тоді як цифри "Max" - це ті, які зазвичай використовує ваша відеокарта, коли вона наполегливо працює над рендерингом гри чи тесту. Це те, що ми хочемо підняти для підвищення ефективності.

Остаточне число (цифри), яке слід дізнатись перед тим, як ми почнемо розгін по-справжньому, - це ідея продуктивності вашої відеокарти. Запустіть попередньо завантажений тест Valley, використовуючи попередньо встановлену програму “Extreme HD”, або все з максимальною якістю, повноекранним режимом та з роздільною здатністю “Система”.

Примітка: Натисніть “F9” під час демонстрації, щоб розпочати тестування.

Якщо ви хочете записати деякі додаткові показники продуктивності перед початком, ви також можете запустити 3Dmark Futuremark або будь-яку сучасну гру зі власною вбудованою програмою порівняльного тестування, наприклад Тінь Мордора або Rise of the Tomb Raider.

Крок 3: повільний і стійкий

Розгін сьогодні може бути простішим, ніж будь-коли раніше, але це не означає, що слід поспішати з цим з голови. Розгін є найуспішнішим, коли ви не поспішаєте і вживаєте заходів обережності. Переконайтесь, що під час базового порівняльного тесту графік температури дожига не відображає небезпечних піків. Все, що перевищує 176 градусів за Фаренгейтом, може припустити, що ваше охолодження недостатньо сильне для розгону.

Також переконайтеся, що у вікні Afterburner не встановлено прапорець «Застосувати розгін як запуск системи». Це змушує ваші недавно призначені тактові частоти запускатися з Windows, і ви цього не хочете, поки не знайдете стабільний розгін.

Якщо у вас є запас температурного режиму, запустіть програму стрес-тестування Valley ще раз, але цього разу запустіть її в режимі «з вікнами». У вікні Afterburner підніміть обмеження потужності до максимального відсотка - це дозволить вашому графічному процесору витрачати стільки енергії, скільки йому потрібно для налаштувань, які ви в нього вводите, і уникає автоматичного регулювання. Це не вплине на напругу, що подається через мікросхеми.

Переконайтеся, що Valley працює, і поверніться до вікна Afterburner. За допомогою повзунка або самостійно набравши номер, збільште тактову частоту на 10 МГц. Як тільки це буде зроблено, знову відкрийте вікно Долини та стежте за будь-якими візуальними "артефактами". Це візуальні ознаки того, що ваш графічний чіп працює надто напружено і може проявлятися у вигляді крихітних блоків різнокольорових пікселів або великих кольорових смуг, схожих на осколок. Якщо ви не побачите жодного з них через хвилину-дві, поверніться до вікна Afterburner і повторіть процес.

Повторюйте це раз за разом, поки не побачите артефакти, або поки сама Долина не розбиється. Якщо ви занадто засунете речі, ви можете побачити чорний екран, коли ваш графічний драйвер виходить з ладу або вся ваша система перезавантажується. Не хвилюйся, ти просто зайшов занадто далеко. Наберіть речі назад на кілька кроків (20 МГц або близько того) і запустіть Valley знову. Цього разу нехай пройде через пару петель. Якщо все стабільно, ви знайшли безпечний максимум для вашого графічного процесора.

Після того, як ви знайшли ліміт для вашого ядра, запишіть це значення, скиньте годинник за замовчуванням і виконайте той самий процес на годиннику пам'яті. Цього разу ви шукаєте артефакти, які представляють собою цілісні кольорові блоки. Знову ж таки, досягнувши межі, відкотіться на кілька кроків назад і виконайте довший тест на стійкість. Знайшовши свій ліміт, запишіть його та скиньте всі налаштування.

Крок 4: Об’єднайте все

Тепер, коли у вас є свої індивідуальні максимуми як для основних, так і для пам'яті, настав час їх об’єднати. Навряд чи ви зможете використовувати повний максимальний розгін для обох одночасно, оскільки обидва створюють додаткову напругу на графічній карті, але це можливо. Ваша найкраща ставка - почати все ж з самого початку і підняти обидва значення разом. Знайте, який максимум, і будьте готові до артефактів і збоїв, коли наближаєтесь до нього. Як і раніше, як тільки ви знайдете межу, відкатайтеся на крок-два і виконуйте довші тести на стійкість. Потім ви можете підняти того чи іншого індивідуально, якщо хочете, щоб перевірити, чи не було, зокрема, причиною проблеми зі стабільністю.

Як тільки ви отримаєте стабільний розгін з подвійним максимумом як для ядра, так і для пам'яті, настав час провести реальне тестування стабільності. Нехай тест Valley пройде кілька разів поспіль, пограйте в кілька ігор протягом декількох годин - і пильно стежте за проблемами. Якщо ви натрапили на будь-який, зменшіть годинник на один крок і почніть спочатку.

Хоча цей процес може здатися важким, це останній великий крок у забезпеченні того, щоб ваша система могла працювати ці годинники щодня, щодня. Знайшовши його, ви можете - якщо хочете - використовувати Afterburner, щоб активувати ці налаштування кожного разу, коли ваш ПК завантажується.

Тепер у вас постійний розгін графічного процесора. Щоб дізнатись, наскільки вдалося поліпшити ситуацію, запустіть всі свої ігрові тести ще раз і подивіться, які ваші нові результати порівнюються зі старими.

Будемо сподіватися, що цей підсилення повинен довше тримати вас у грі з улюбленою роздільною здатністю та налаштуваннями деталей. Принаймні, поки ціни на графічний процесор не знизяться.

А як щодо напруги?

Одним із способів підвищення стабільності та життєздатності деяких тактових частот є збільшення напруги, проштовхуваної крізь мікросхему, інакше відоме як напруга сердечника і скорочене в Afterburner як «мВ». Збільшення напруги вимкнено в Afterburner за замовчуванням, оскільки це має набагато більший вплив на вашу систему, ніж інші налаштування. Збільшення напруги може зменшити термін служби вашої відеокарти і навіть безповоротно пошкодити її, якщо використовувати її безвідповідально. Це також може призвести до значного збільшення обсягу енергії, яку витрачає ваша відеокарта, зменшуючи ефективність картки - і, як наслідок, ефективність вашої системи.

Хоча Afterburner має свої власні обмеження, які навряд чи дозволять вам занадто напружувати свою карту, оскільки кожна карта відрізняється, якщо ви хочете спробувати коригування mV, виконайте швидкий пошук у Google для вашої конкретної картки, щоб знайти безпечний ліміт. Ви можете ввімкнути регулювання напруги в меню налаштувань Afterburner.

З урахуванням сказаного, використовуйте його приблизно так само, як і регулювання частоти. Підніміть його невеликими кількостями, щоб побачити, чи дозволяє це забезпечити більш стабільний розгін - або збільшені тактові частоти. Уважно стежте за температурою, і якщо у вас виникнуть проблеми, зменшіть її. Не забудьте перевірити стабільність, як це було зроблено з усіма попередніми змінами.

Останні повідомлення