Чи завершується ера створення власного ПК?

скільки ще ми зможемо будувати ПК на мертвихМинулого тижня Intel підняла брови, розкривши плани виходу з бізнесу настільних материнських плат протягом наступних трьох років. Поки такі компанії, як Asus, Gigabyte, EVGA та MSI, можуть усунути слабкість, позиція Intel як домінуючого виробника чіпів для ПК робить цей крок вагомим. Зрештою, якщо Intel не вважає, що настільний бізнес вартий свого часу, хто буде? Ера настільного комп’ютера - і складання наших власних систем - йде до книг історії?

На початку…

Материнська плата Intel DX79SR

Протягом десятиліть Intel відігравала важливу роль у материнських платах ПК, але на початку її там не було. Apple висвітлила ринок персональних комп’ютерів наприкінці 1970-х років, але конструкції IBM PC, XT та AT перемогли, оскільки їхнім єдиним запатентованим компонентом було програмне забезпечення BIOS - яке інші компанії негайно провели з реконструкцією. Народилися клони для ПК, і майже всі копіювали материнські плати AT IBM, оскільки деякі деталі можна було модернізувати, не купуючи цілком новий комп'ютер.

Потім з’явився Intel. До середини 90-х років Intel була головним комп'ютером виробник, створення клонів для ПК для десятків компаній. Дошки на основі AT були де факто стандартний, але Intel просунула справи за допомогою нового дизайну “ATX”, що включає стандартні точки кріплення, роз'єми, розміри та панелі портів. Intel розробила дизайн ATX для власної вигоди, але його важливість перевершила бізнес компанії Intel.

"Вплив ATX був надзвичайним", - написав колишній інженер Intel, який зараз працює в некомерційному секторі. "ATX був дешевшим і видалив більшість проблемних ситуацій AT, але також дозволив будь-кому оновити або побудувати комп’ютери самостійно із запасних частин".

Рокери та моди

Intel NUC (у руках)

Протягом декількох років плата ATX (і її нащадки, такі як Micro ATX, Mini ATX і навіть Extended ATX) вивела ПК «зроби сам» у загальнодоступне русло. Протягом майже 20 років кмітливі користувачі змогли знайти материнську плату з потрібними функціями (і BIOS), вставити сумісний процесор у розетку, придбати крутий футляр, поставити блок живлення, а потім додати точно диски, графіку , карти розширення та пам’ять, яка їм подобається. Це вибагливо, але для нього потрібно не більше ніж викрутка, і, як правило, він дешевший за звичайний ПК.

Але світ настільних обчислень змінювався. Перший тиск відбувся на ноутбуки, а тепер це смартфони та планшети. IDC виявила, що у 2012 році поставки традиційних ПК знизилися на 6,4% у всьому світі. У результаті відмови від настільних материнських плат Intel не бачить, як настільні комп’ютери зникають, але вони зменшуються.

«Внутрішній талант [Intel] та двадцятирічний досвід роботи в платах… перерозподіляються для вирішення нових форм-факторів - настільних та мобільних», - написав представник Intel Даніель Снайдер у заяві партнерам.

Поки що єдиний приклад - це незграбно названа конструкція Next Unit of Computing (NUC). NUC мають розмір лише чотири дюйма в квадрат, але мають сучасні процесори, HD-графіку та навіть міні-слоти розширення. NUC можуть робити HD-відео, але немає можливості встановити кращу графіку або оновити центральний процесор.

Не можна по-своєму

Apple Phil Schiller жовтень 2012 дизайн інтер’єру iMac

Нові форм-фактори для настільних комп'ютерів ідуть за ринком, який оцінює мале, дешеве та тихе над великим та налаштовуваним - і це погана новина для ПК, що виготовляються самостійно. Слоти розширення та відсіки для дисків пішли першими: чорт візьми, вони можуть зробити комп’ютери настільки великими, що ледве поміщаються під столами. Потім виробники комп’ютерів зменшують ситуацію, додаючи такі функції, як графіка, мережа, USB та аудіо безпосередньо на материнські плати.

До менших ПК фізично важче отримати доступ: потрапляння всередину ПК з невеликим форм-фактором може вимагати спритності (і навіть інструментів) ювеліра. Що ще важливіше, користувачів небагато може змінити ПК, побудований на крихітних, багатофункціональних материнських платах. Більшість компонентів припаяні, тому їх не можна поміняти місцями або оновити. А без слотів розширення неможливо (скажімо) встановити графіку, здатну обробляти ПК-ігри з високою частотою кадрів, або додати підключення USB 3.0 для швидкого резервного копіювання.

Результат? Основні настільні комп'ютери йдуть шляхом ноутбуків, планшетів та смартфонів нічого до якого можна отримати доступ, налаштувати або оновити. Насправді Apple вже є: оперативна пам’ять у поточному 21-дюймовому iMac припаяна до материнської плати, і навіть жорсткий диск не можна замінити. Куди йде Apple, схоже, слідують інші виробники ПК.

Геймери збираються грати

цифрова буря

А як щодо високого класу? Незважаючи на деякі похвальні зусилля, Intel ніколи не була великим гравцем на ринку геймерів та бутиків, і виробники ПК високого класу, схоже, не стурбовані тим, що Intel покине бізнес на материнських платах.

"Asus і Gigabyte складають більшість продажів материнських плат високого класу", - зазначив спеціаліст з маркетингу OriginPC Едді П'єдра електронною поштою. "Ми не відчуваємо, що відхід Intel справді так сильно вплине на ринок".

"Оголошення Intel про вихід з ринку материнських плат практично не впливає на наш бізнес", - зазначив Харджіт Чана, керівник відділу операційних та маркетингових технологій компанії Digital Storm. "Ми відчуваємо, що сторонні бренди пропонують конкурентоспроможні рішення з функціями, які спеціально відповідають потребам клієнтів ігор та ентузіастів".

Intel все ще буде пропонувати довідкові проекти форм-фактора як робочі схеми для настільних материнських плат, але багатоповерхові материнські плати на базі ATX ризикують стати задумом, коли Intel припинить продавати власні дошки.

"Без зворотного зв'язку від їх власного продукту та від таких компаній, як наша, які використовують їхні продукти, інноваційна сторона може сповільнитися", - зазначила П'єдра OriginPC. «Одна справа - дати виробнику материнських плат деякі відгуки, а інша - дизайнеру мікросхем. Але ми впевнені, що інші партнери по правлінню продовжуватимуть робити якісні продукти, як завжди ».

Нижня лінія

Геймери та професіонали, які витрачають великі гроші на свої бурові, повинні мати змогу поєднувати та поєднувати обладнання в найближчому майбутньому, але для повсякденних користувачів все не так зрозуміло.

Сьогодні досвідчені люди можуть будувати недорогі системи, використовуючи материнські плати, що походять від ATX, та готові деталі. Ці материнські плати - та їх частини, які вони потребують - ставатимуть дедалі спеціалізованішими, незвичнішими продуктами, оскільки основні обчислення рухаються далі до компактних настільних ПК та мобільних пристроїв. Це означатиме менше виробників материнських плат, дорожчі ціни ... і часи дешевого, саморобного ПК повільно закінчуються.

Останні повідомлення